Make your own free website on Tripod.com

KUTUP AYISI:Kutup ayısı geniş, düz ve tüylü pençeleri ve kaygan olmayan ayak tabanları ile buz üzerinde çok süratli koşabilir. Kutupların soğuk ikliminde kalın bir kürke sahip olan kutup ayılarının derilerinin altındaki 10 cm’lik yağ tabakası soğuğun onları etkilememesini sağlar. Böylece buzlu sularda saatte 10-11 km hızla, 2000 km uzağa kadar yüzerek gidebilirler. Allah beyaz kutup ayılarına çok güçlü bir koku alma yeteneği vermiştir. Bu sayede 1.5m kalınlığındaki kar tabakasının altında saklanan bir fok balığının kokusunu bile rahatça algılayabilirler. Üstelik gözlerinde zara benzeyen bir gözkapağı daha vardır. Bu kapak onlar için bir nevi "güneş gözlüğü" görevi görür ve onları kar körlüğüne karşı korur.
PENGUENLER:Paytak paytak yürüyen penguenler aslında bir kuş türüdür ama uçamazlar. Üstelik onların ayaklarına giyecek ayakkabıları da yoktur. Ama buz üstünde kaymadan kolaylıkla yürürler. Ayrıca, evleri de olmayan penguenler buz üstünde yaşarlar. Soğuktan korunmak amacıyla, kümeler halinde toplanarak birbirine adeta yapışan 400 bin üyeli penguen topluluğu mükemmel bir dayanışma örneği sergiler. Aldıkları bu önlemle sıcaklığın devamlılığını sağlayarak ısı kaybını yarıya düşüren sevimli penguenler, kümenin dışında kalanları da sırayla aralarına alarak onların da ısınmalarını sağlarlar. Penguenlerin hepsi birbirine benzer. Eşlerini, yavrularını, yavrular da anne babasını seslerinden tanırlar. Unutmayın, aklı ve zekası olmayan bir penguenin 400 bin penguenin arasından birini belirleyip, onun sesini tanıyabilmesi Allah'ın gücünün, merhametinin ve yaratışındaki üstünlüğün bir başka göstergesidir.

FOK BALIKLARI:Fok balıkları hayatlarının büyük bir kısmını suda geçirirler. Foklar suda ve buzda hiç üşümezler. Çünkü kürkleri ve vücutlarında depoladıkları yağ onları soğuktan korur. Yavrular doğduklarında bebek yağı denilen bir yağla kaplı olarak doğarlar. Küçücük vücutları bu yağ sayesinde sürekli sıcak kalır. Fok, yavrusunu doğurduktan sonra ona bir tanışma öpücüğü verir. Bu öpücük sayesinde yavrusunun kokusunu tanır ve onu başka yavrularla hiç karıştırmaz. Penguenler, Güney Kutup Bölgesi'nde yaşarlar. Bu hayvanların vücut sıcaklığı 40°C, yaşadıkları ortamın sıcaklığı ise -40°C'dir.

KUTUPLARDA HANGİ HAYVANLAR YAŞAR?

Metin Kutusu: Okuyucuları sayfaya çekmek için buraya yazıdan bir alıntı veya ilginç bir cümle koyun.

Bizimle bağlantı kurmak için:

Telefon: 555-555-5555
Faks: 555-555-5555
Eposta: xyz@microsoft.com