Make your own free website on Tripod.com

ESKİMOLARIN HAYATINI MERAK EDİYOR MUSUNUZ?

Metin Kutusu: Okuyucuları sayfaya çekmek için buraya yazıdan bir alıntı veya ilginç bir cümle koyun.

Bizimle bağlantı kurmak için:

Telefon: 555-555-5555
Faks: 555-555-5555
Eposta: xyz@microsoft.com

·                     Kutuplarda yaşayan insanlara eskimolar denir. Bakın işte yanda bir eskimo duruyor. Eskimolar buzdan yaptıkları evlerde yaşarlar. Vücutları soğuğa dayanıklıdır.

·                     Kutuplarda her yer karla ve buzlarla kaplıdır. Kutuplarda sık sık kar fırtınaları olur. Eskimolar buz tutmuş sulardaki buzu kırıp balık avlayarak beslenirler.

Eskimoların soylarının nereden geldiği kesin olarak bilinmiyor. Bilim adamları Asya'dan geldikleri üzerinde ısrarlı olsalar da, etnoloji uzmanları onların kuzey kavimleri topluluğundan olduğunu söylüyorlar. Bundaki gerekçeleri de Eskimoların adından kaynaklanıyor. Çünkü Kızılderili dilinde Eskimo sözcüğü "çiğ et yiyenler" anlamına geliyormuş.
Eskimolar ilkel şartlar içinde, dondurucu soğuğa karşın yaşamlarını avcılıkla geçiren insanlar. Yüz çizgileri Moğollara benzeyen bu insanların, dünyanın başka yörelerinde yaşayan insanlara oranla farklı özellikleri var. Örneğin ayakları küçük, burun delikleri dar, boyları kısa, gözleri ve gözkapakları yağlı ve bir çizgi kadar kısık. Ama en önemli özelliklerinden biri, özellikle de Grönland ve Labrador'da yaşayanların vücutlarındaki beyaz kan değerlerinin fazla olmasıymış.
Eskimoların Avrupa ve Asya'daki adları Laponlar ve Yaklardır. Buzdan evlerde yaşarlar, iyi deri giysilerle örtünürler, ama vücutları gerçekten de soğuğa dayanıklıdır. Başlıca besinleri balık ve fok etidir. Fok balığının etini yedikten sonra yağıyla da hem ısınır, hem de aydınlanırlar. Süt, taze sebze meyve yemezler. Vücutları için gerekli vitamini bol bol çiğ et ve balık yiyerek sağlarlar.